آموزش وردپرس
خانه / اخبار / دانستنی هایی درباره گواهی پزشکی کمتر از ۷ روز، شرایط همکاری پلیس افتخاری، ملاک مطالبات کارگر و کارفرما و بازنشستگی زنان

دانستنی هایی درباره گواهی پزشکی کمتر از ۷ روز، شرایط همکاری پلیس افتخاری، ملاک مطالبات کارگر و کارفرما و بازنشستگی زنان

بر اساس ماده ۵۹ قانون تأمین اجتماعی، «بیمه شدگانی که تحت معالجه و یا درمان های توان بخشی قرار می گیرند و بنا به تشخیص سازمان تأمین خدمات درمانی، موقتاً قادر به کار نیستند، به شرط عدم اشتغال به کار و عدم دریافت مزد یا حقوق استحقاقی[طی دوران بیماری] حق دریافت غرامت دستمزد را با رعایت شرایط زیر خواهند داشت:الف – بیمه شده بر اثر حوادث ناشی از کار و غیر ناشی از کار یا بیماری های حرفه ای تحت درمان قرار گرفته باشد.

  • ب – در صورتی که بیمه شده به سبب بیماری و طبق گواهی پزشک، احتیاج به استراحت مطلق یا بستری شدن داشته باشد و در تاریخ اعلام بیماری مشغول به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشد.

بنابراین، در صورتی که به دلیل بیماری و طبق گواهی پزشک، نیاز به استراحت، برای درمان بیماری، وجود دارد ، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری برعهده سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود.

طبق بند یک ماده ۶۲ قانون تأمین اجتماعی، غرامت دستمزد، از اولین روزی که بیمه شده بر اثر حادثه یا بیماری حرفه ای و به موجب تشخیص سازمان تأمین خدمات درمانی قادر به کارنباشد پرداخت خواهد شد. در مواردی که عدم اشتغال به کار و معالجه به سبب بیماری باشد، در صورتی که بیمار در بیمارستان بستری نشود، غرامت دستمزد از روز چهارم پرداخت خواهد شد.

کدام واحد باید هزینه تعمیر نمای ساختمان را بپردازد؟

سئوال: آپارتمان ما سه طبقه و ۵ واحد دارد. ترتیب واحدها این گونه است که طبقه اول، ۲ واحد ۹۰ متری، طبقه دوم، ۲ واحد ۱۲۰ متری و طبقه سوم، یک واحد ۱۶۰ متری با ۲۰ متر تراس اختصاصی دارد. می خواهیم برای سنگ های نمای ساختمان پیچ و رولپلاک تهیه کنیم. هزینه این کار به چه صورت بین واحدها تقسیم می شود؟

این مطلب را هم بخوانید :   سازمان سنجش درباره آزمون استخدامی وزارت بهداشت اطلاعیه داد

بر اساس ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان ها، «مخارج مربوط به محافظت ملک و جلوگیری از انهدام و اداره و استفاده از اموال و قسمت های مشترک و به طور کلی مخارجی که جنبه مشترک دارد یا به علت طبع ساختمان یا تاسیسات آن، اقتضا دارد یک جا انجام شود نیز باید به تناسب حصه هر مالک، به ترتیبی که در آیین نامه ذکر خواهدشد، پرداخت شود. هر چند آن مالک از استفاده از آنچه مخارج برای آن است، صرف نظر نماید.»

طبق بند «ح» ماده ۴ «آیین نامه قانون تملک آپارتمان ها» نیز، «نمای خارجی ساختمان»، جزوی از قسمت های مشترک ساختمان محسوب می شود. افزون بر این، ماده ۲۳ «آیین نامه» تصریح می کند:«در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه های مشترک پیش بینی نکرده باشند، سهم هریک از مالکین یا استفاده کنندگان از هزینه های مشترک آن قسمت، که ارتباط با مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد، از قبیل آب ، گازوئیل ، آسفالت پشت بام و غیره، به ترتیب مقرر در ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها … تقسیم می گردد.»

لزوم دریافت گواهی عدم خلافی پیش از صدور سند

در معاملات مربوط به خرید خودرو، به طور معمول، ابتدا «مبایعه نامه» تنظیم می شود. «مبایعه نامه» خودرو، قراردادی است میان خریدار و فروشنده که در آن، مشخصات طرفین، منافع آن ها، مشخصات خودروی فروخته شده، نحوه و مراحل پرداخت مبلغ توافق شده، نحوه توافق طرفین درباره زمان و چگونگی تعویض پلاک و نحوه پرداخت عدم خلافی و هزینه های مربوط به نقل و انتقال خودرو، قید شده است.

هنگام امضای «مبایعه نامه»، به مفاد مندرج در آن و حقوق و تکالیفی که در پی امضا برای شما ایجاد می شود، توجه کنید. پس از امضای «مبایعه نامه» خودرو و پیش از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، برای انتقال قطعی سند، ابتدا باید پلاک خودرو تعویض شود. برای انجام این کار، با در دست داشتن این مدارک، باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید:

  • ۱- اصل سند فروش کارخانه سازنده(در صورتی که خودرو تولید داخل باشد)
  • ۲- اصل کارت شناسایی وسیله نقلیه
  • ۳- اصل سندمالکیت وسیله نقلیه که توسط نیروی انتظامی صادر شده است
  • ۴- اصل شناسنامه جدید یا کارت ملی خریدار و فروشنده یا نمایندگان قانونی آن ها
  • ۵- حضور فروشنده وخریدار یا نماینده قانونی آن ها
  • ۶- ارائه برگ عدم خلافی
  • ۷- ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه
  • ۸- مدارک احراز سکونت خریدار

برای همکاری افتخاری با پلیس راهور، «لیسانس» لازم است

طبق ماده ۴ قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی»، «به مأموران موضوع ماده ۲ این قانون اجازه داده می شود، متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را، پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرایم، متوقف نمایند و مشخصات وسیله نقلیه و راننده، زمان و محل وقوع تخلف و نوع آن و نیز مشخصات خود را در قبض جریمه درج و به راننده متخلف تسلیم نمایند.»

مأموران «موضوع ماده ۲»، افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند که برای تشخیص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور، تعیین شده و آموزش لازم را دیده باشند.

افزون بر این، بر اساس تبصره ۳ ماده ۲ این قانون، «راهنمایی و رانندگی مجاز است از گزارش داوطلبان مورد وثوق آموزش دیده، که دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی بوده و دوره آموزشی لازم را دیده باشند، به صورت رایگان، در تشخیص تخلف و صدور قبض جریمه توسط مأموران این ماده استفاده نماید.»

توجه داشته باشید که تنها مأموران موضوع ماده ۲ قانون «رسیدگی به تخلفات رانندگی» مجاز هستند برگ جریمه صادر و به رانندگان خاطی تسلیم کنند. بنابراین، افرادی غیر از افراد یاد شده، حق ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی را ندارند.

قرارداد کار؛ ملاک مطالبات کارفرما از کارگر

طبق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار ممکن است به صورت کتبی یا شفاهی منعقد شود. اگرچه در تنفیذ قراردادهای شفاهی می توان تردید کرد، اما از آن جا که چنین قراردادهایی، در عرصه روابط کار، جنبه عرفی داشته اند، قانونگذار هم آن ها را تأیید و تنفیذ کرده است.

با این حال به نظر می رسد با توجه به ارتقای تحصیلات کارگران و توانایی تنظیم قرارداد مکتوب برای طرفین، بهتر است برای جلوگیری از اختلافات احتمالی، موضوع تنظیم قرارداد کار، تنها به صورت کتبی مورد تأکید و تأیید قرار گیرد. بر اساس قانون کار، وظیفه و شغل کارگر دارای چارچوب مشخص و معیّن است. بند «الف» ماده ۱۰ قانون کار تأکید دارد که در قرارداد کار «باید» نوع کار، حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید آن را انجام دهد، ذکر شود.

مفهوم این عبارت آن است که کارگر در اختیار مطلق کارفرما نیست و کارفرما نمی تواند انجام هر کاری را از کارگر بخواهد. به دیگر سخن، تبعیت کارگر از کارفرما برای دریافت مزد در ازای کار، مشروط است. کارگر برای انجام امور معینی استخدام شده است و کارفرما حق ندارد خارج از چارچوب وظایف تعیین شده کارگر در قرارداد، از او انجام کاری را بخواهد.

بانوان می توانند با ۲۰روز حقوق بازنشسته شوند

مطابق تبصره ۴ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی، «زنان کارگر با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۴۲ سال سن، به شرط پرداخت حق بیمه، با ۲۰ روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.» با این حال ممکن است این پرسش پیش آید که آیا بانوانی که به سن ۴۲ سال می رسند و سنوات پرداخت حق بیمه آن ها بیش از ۲۰ سال است، می توانند به تناسب سنواتشان از حقوق بازنشستگی بیشتری برخوردار شوند؟

بانوانی که مایلند از مزایای کامل بازنشستگی بهره مند شوند، می توانند با ۴۵ سال سن و ۳۰ سالِ تمام سابقه پرداخت حق بیمه، تقاضای بازنشستگی کنند. با این حال باید توجه داشت که بانوان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور می توانند برای بازنشستگی پیش از موعد از مزایای حمایتی در نظر گرفته شده در قانون، برای این دسته از مشاغل، بهره مند شوند.

به استناد ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی، بانوانی که به سن ۵۰ سال تمام می رسند نیز می توانند با دارا بودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه، که با در نظر گرفتن رشد پلکانی آن از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱ ، هم اکنون ۲۰ سال است، تقاضای بازنشستگی کنند. هرچند ظاهراً با تغییرات به وجود آمده و افزایش حداقل سن بازنشستگی، شرایط در نظر گرفته شده در این ماده قانونی، با توجه به وجود تبصره ۴ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی، چندان مفید به نظر نمی رسد.خراسان.

درباره ی admin

همچنین ببینید

ثبت آزمون اعطای پروانه تاسیس کارگزاری رسمی جدید تامین اجتماعی

ثبت آزمون اعطای پروانه تاسیس کارگزاری رسمی جدید تامین اجتماعی : سعید تاجیک سرپرست اداره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE