آموزش وردپرس
خانه / بازنشستگان / شرایط بازنشستگی بانوان شاغل

شرایط بازنشستگی بانوان شاغل

زنان شاغل با چه شرایطی بازنشسته می شوند؟ شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بر اساس قانون تامین‌اجتماعی متنوع است و می‌توان گفت در حال حاضر این شرایط بسیار سهل و آسان شده است. از بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بر اساس مشاغل سخت و زیان‌آور و جانبازان گرفته تا بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن، مواردی هستند که زمینه بازنشستگی را برای انواع شرایط و موقعیت‌ها فراهم می‌سازند.

شرایط سنی بازنشستگی برای زنان ۵ سال از آقایان کمتر است. به این معنی که خانم‌ها با سن کمتری می‌توانند بازنشسته شوند. سابقه لازم برای بازنشستگی عموما برای خانم‌ها و آقایان یکسان است، ولی در چند مورد برای خانم‌ها از نظر سابقه شرایط سهل‌تری در نظر گرفته شده است.

نکته مهم مربوط به وجود شرایط همزمان سن و سابقه برای بازنشستگی بانوان است. به این معنا که به غیر از سه مورد (بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشستگی جانبازان و بازنشستگی با ۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه) قاعده اصلی در بازنشستگی تحقق توامان شرط سن و سابقه در احراز بازنشستگی است.

انواع بازنشستگی بانوان

۱-بازنشستگی با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه

۲-بازنشستگی با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه

۳-بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولین قانون کار

۴-بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور

۵-بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان

۶-داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی

۷- داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی

۸- داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه؛ در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

۹-بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

قاعده کلی در پرداخت مستمری بازنشستگی رعایت ماده ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی است. به موجب این ماده مستمری‌های پرداختی نباید از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار در سال مربوطه کمتر باشد. ولی در چند مورد این قاعده اجرا نمی‌شود. البته موارد استثنائی باید به طور موردی و مصداقی در قانون تعیین و تصریح شود. در موارد بازنشستگی فوق‌الذکر از بند اول تا بند ۷ این قاعده جاری است ولی برای بندهای ۸ و ۹ مبنای محاسبه مستمری و پرداخت آن میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه یا اصطلاحا مستمری استحقاقی است. در این صورت ماده ۱۱۱ اجرا نمی‌شود و در صورتی که حقوق استحقاقی از حداقل حقوق کمتر باشد تا حداقل ارتقا نخواهد یافت.

در تمامی موارد ذکرشده فقط بیمه‌شده می‌تواند به سازمان تامین‌اجتماعی درخواست بازنشستگی دهد و کارفرما نمی‌تواند بازنشستگی کارگر خود را تقاضا کند. صرفا در یک مورد کارفرما می‌تواند خواستار بازنشستگی کارگر خود شود و آن هم در موردی است که سن کارگر بیمه‌شده حداقل ۵ سال از زمان قانونی بازنشستگی گذشته باشد که این موضوع برای بانوان ۶۰سالگی است. یعنی کارفرما می‌تواند از سازمان بخواهد که کارگر زن خود را که به ۶۰ سالگی رسیده بازنشست کند.

پرسش و پاسخ:

۱- خانم‌ها با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن چند روز حقوق دریافت می‌کنند؟

پاسخ: بانوانی که مشمول قانون کار هستند با حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن می‌توانند بازنشسته شوند. مستمری این گروه از بیمه‌شدگان متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه محاسبه می‌شود. یعنی اگر خانمی ۲۰ سال سابقه داشته باشد با ۲۰ روز حقوق و اگر ۲۲ سال سابقه داشته باشد با ۲۲ روز حقوق بازنشسته می‌شود. برای کسانی که با این قانون بازنشسته می‌شوند ماده ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی رعایت می‌شود، که بر اساس آن مستمری نباید از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر باشد. یعنی مشمولین این بند از حداقل حقوق برخوردار می‌شوند.

۲- خانمی هستم که ۱۸ سال سابقه پرداخت بیمه اجباری دارد. به دلایل خانوادگی مجبور به بازخرید شدم. پس از آن بیمه خویش‌فرما شدم و بدون وقفه تا آخر شهریورماه سال ۹۳ سنواتم از ۲۰ سال می‌گذرد. متولد سال ۱۳۴۱ هستم. آیا با این شرایط می‌توانم تقاضای بازنشستگی با ۲۰ روز حقوق کنم؟

پاسخ: فقط مشمولین قانون کار یعنی کسانی که در کارگاه‌های مشمول قانون کار اشتغال دارند می‌توانند از این قانون استفاده کنند. بنابراین شما که در حال حاضر تحت پوشش بیمه خویش‌فرما هستید نمی‌توانید از این قانون بهره‌مند شوید.

۳- خانمی هستم که بازنشسته سازمان تامین‌اجتماعی است. از مستمری استفاده می‌کنم و همسرم که او نیز مشمول تامین‌اجتماعی بوده فوت کرده است. آیا می‌توانم از هردو مستمری استفاده کنم یا فقط یکی از آن دو به من تعلق می‌گیرد؟
پاسخ: می‌توانید از هردو مستمری، هم بابت بازنشستگی خود و هم بابت فوت همسر، استفاده کنید.

۴- آیا ازدواج مجدد و اشتغال باعث قطع مستمری همسر بیمه‌شده متوفی می‌شود؟
پاسخ: خیر، ازدواج مجدد و اشتغال مانع برخورداری از مستمری نیست.

۵- خانمی هستم با ۵۵ سال سن و ۵ سال سابقه، آیا می‌توانم بازنشسته شوم و بیشتر از ۵ سال را خریداری کنم و با ۱۵ سال سابقه و ۱۵ روز حقوق بازنشسته شوم؟

پاسخ: فقط تا سقف ۱۰ سال را می‌توان برای تحقق بازنشستگی با ۱۰ روز حقوق خریداری کرد. بنابراین امکان خرید ۱۰ سال سابقه برای کسی که ۵ سال سابقه دارد وجود ندارد و فقط می‌تواند ۵ سال را خریداری کند تا سابقه ده سال تکمیل شود.

۶- خانمی که شرایط لازم برای دریافت مستمری هم از بابت همسر و هم از بابت والدین خود را دارد، می‌تواند از هردو آن‌ها بهره‌مند شود. اگر خیر، از کدام یک می‌تواند استفاده کند؟ یعنی اولویت با کدام مستمری است؟

پاسخ: در این زمینه استفاده از هردو مستمری امکان ندارد و فقط مستمری مربوط به همسر قابل پرداخت است.

 

 

 

 

 

قانون بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار حذف شد/ ۳ روز …

www.tabnak.ir › مجلس › سیاسی

۱۱ اسفند ۱۳۹۵ – قانون بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار حذف شد/ ۳ روز مرخصی …. با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت هستند، …

بازنشستگی زنان ۴۲ ساله با ۲۰ سال سابقه – آفتاب

aftabnews.ir/fa/news/97492/بازنشستگی-زنان-۴۲-ساله-با-۲۰-سال-سابقه

زنان شاغل با ۲۰ سال سابقه کار بدون محدودیت سنی می توانند بازنشسته شوند …. لطفا بازنشستگی برای بانوان را۲۰سال بدون شرایطسنی قراردهید وبگزارید با ازاین …

مجلس بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار را حذف کرد – ایسنا

www.isna.ir/news/…/مجلس-بازنشستگی-زنان-با-۲۰-سال-سابقه-کار-را-حذف-کرد

۱۱ اسفند ۱۳۹۵ – … مصوبه قبلی خود در خصوص بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه کار را حذف کردند. … را موظف کرده بودند، با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت …. به امید شرایط بازنشستگی بهتر برای بانوان عزیز .

تغییرات جدید در قانون بازنشستگی زنان – مهرخانه

mehrkhane.com › صفحه نخست › سیاسی

۲۷ دی ۱۳۹۵ – به گزارش مهرخانه، در حال حاضر، دو قانون عام درباره بازنشستگی دو گروه از زنان شاغل، حاکم است. یکی زنانی که تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری …

مصوبه بازنشستگی خانم‌ها با۲۰ سال سابقه و بدون شرط سنی …

www.yjc.ir › سیاسی › برنامه‌های ویژه خبری

۳۰ دی ۱۳۹۵ – رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به ضرورت بازنشستگی خانمها … شده حدود یک میلیون و۶۰۰ هزار شاغل در صندوق بازنشستگی کشور عضو هستند.

سن بازنشستگی زنان ۵۰ سال شد | اقتصاد آنلاین

www.eghtesadonline.com/بخش-اقتصاد…۳/۱۷۹۶۷۵-سن-بازنشستگی-زنان-سال-شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۵ – سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در مجلس از تصویب سن ۵۰ سال برای بازنشستگی بانوان شاغل خبر داد.

خبرگزاری تسنیم – زنان با ۲۰ سال سابقه می‌توانند بازنشسته …

https://www.tasnimnews.com/fa/…/زنان-با-۲۰-سال-سابقه-می-توانند-بازنشسته-شوند

۲۶ دی ۱۳۹۵ – … موظف کرد با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل با ۲۰ سال سابقه خدمت … شرایط بازنشستگی رانندگان پایه یک با ۲۵ ساله سابقه بیمه مشخص شد.

بازنشستگی زنان شاغل بعد از ۲۰ سال کار | پایگاه خبری …

www.jamaran.ir/بخش-کارودرآمد…/۵۶۵۷۱۵-بازنشستگی-زنان-شاغل-بعد-از-سال-کار

۲۶ دی ۱۳۹۵ – … درخواست بازنشستگی بانوان شاغل با ۲۰ سال سابقه خدمت موافقت کنند. … شرایط بازنشستگی رانندگان پایه یک با ۲۵ ساله سابقه بیمه مشخص شد

شرایط و ضوابط بازنشستگی زنان – پایگاه اطلاع رسانی …

www.tamin.ir/News/Item/34659/64/34659.html

۱۸ آذر ۱۳۹۵ – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی قم،شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بر اساس قانون تامین‌اجتماعی متنوع است و می‌توان گفت در حال …

سن بازنشستگی زنان ۵۰ سال شد | رکنا

www.rokna.ir/بخش-اقتصادی-۶۵/۲۴۸۸۱۲-سن-بازنشستگی-زنان-سال-شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۵ – … در مجلس از تصویب سن ۵۰ سال برای بازنشستگی بانوان شاغل خبر داد. … بانوان نیز شرایط سنی به موارد قبلی اضافه شد و بازنشستگی آنها با ۲۰ …

بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه – فرارو

fararu.com/fa/news/302765/بازنشستگی-زنان-با-۲۰-سال-سابقه

۲۶ دی ۱۳۹۵ – مجلس در مصوبه‌ای دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی را موظف کرد با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل با ۲۰ سال سابقه خدمت موافقت کنند.

مصوبه جدید مجلس درباره بازنشستگی زنان شاغل – نمناک

namnak.com/بازنشستگی-زنان-شاغل.p42804

۲۸ دی ۱۳۹۵ – بازنشستگی زنان شاغل و مصوبه مجلس در مورد بازنشستگی بانوان شاغل و سابقه لازم برای بازنشستگی زنان شاغلدر نمناک. … شرایط کاهش ساعت کاری زنان شاغل در دستگاههای دولتی · آزاده نامداری شایعه ای جدید درباره آزاده نامداری · زنان …

درباره ی admin

همچنین ببینید

سامانه آنلاین دریافت فیش حقوق کارکنان و بازنشستگان شرکت مخابرات

سامانه آنلاین دریافت فیش حقوق کارکنان و بازنشستگان شرکت مخابرات پاراف سامانه آنلاین دریافت فیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE